Kto je teda za tou mlákou?

Autor: Julia Revakova | 5.3.2011 o 7:00 | (upravené 5.3.2011 o 7:41) Karma článku: 11,40 | Prečítané:  1169x

Sme "za mlákou" my pre Američanov, alebo Američania pre nás? Akokoľvek, pohľad na druhú stranu z oboch strán Atlantiku vôbec nieje ten istý.

Začiatok mojej "story" je príliš tuctový na to, aby som mu venovala väčšiu pozornosť. Vysokoškoláčka, ktorú bez praxe nechce doma nikto zamestnať, so stroskotaným vzťahom si zbalila kufor, hodila do kabelky pas a letenku a pristála v New Yorku na letisku. Prešla som emigračnou kontrolou a nadýchla sa nového sveta. Voňal inak ako doma. Voda chutila inak ako doma. Autá boli iné, domy boli ine, cesty, stromy, veveričky a ešte aj mačky sa mi zdali dvakrát väčšie ako doma.

Ľudia boli iní. Boli rôzni, čierni, bieli, žltí, červení, dokonca vo všetkých odtieňoch čokolády a občas sa mi zdali aj modro-zelení. Napriek tejto rozličnosti by títo ľudia nezazerali jeden na druhého ani keby prešiel niekto okolo oblečený v igelite. V riadnom šušťavom igelite. Aj včera som stretla jedného mladého muža s igelitovou sukňou, ktorý vysvetlil ľudom o čo ide jednoduchým "fuck you, Im just fancy". Ajéje, toto by si na Slovensku neurobil, tvoja babička by to vedela hneď na druhý deň, vydedila by ťa a zbavila by ťa priezviska, pomyslim si. Staré známe "žiadny američan nieje skutočný američan" platí na 106 %. Stále sa v rodine nájde dedko z Peru alebo matka Poľka. Nikto nieje "čistý".

Američania sú iní. Neupratujú v sobotu, nehrabú si lístie, nekosia trávniky, chodia behať do parkov a posilovní pričom stále trpia nadváhou, nevaria, nešetria peniaze, radšej sa zadlžujú, vidia svoje deti presne 37 minút denne, lebo inak to nejde, jedia v autách (lebo inak to nejde) a piju pollitrové kávy (lebo inak to nejde).

Ach tí američania. Áno sú milí. Pomôžu vám aj bez toho aby ste o pomoc žiadali. V bankách, obchodoch, reštauráciách, každý sa k vám bude správať tak úctivo, až je vám to príjemné a to nemusíte utratiť ani dolár. Byť milý je v Amerike zdarma. Na druhej strane neúprimné lichôtky, afektovaný úsmev a preháňanie banálnych vecí však naozaj nieje to, čo na ľuďoch obdivujem. Títo ľudia si však nezávidia (jasné závisť... už viem o čom bude môj ďalší blog). Ak sused robí takzvaný yard sale, čo je vlastne výpredaj vecí, ktoré už nepotrebuje,tak druhý sused príde a kúpi. Nie preto aby ušetril, nie pretože na to nemá, ale preto, že chce kúpiť niečo od suseda. Bolo mi to miestami až smiešne. Predstavila som to u nás doma, keby som sa pokúsila predať pred domom detské bycikle a nepoužívaný nábytok. Moji susedia by si radšej vzali úver na nákup nových vecí, ako keby mali dať tých 5 eur mne. Úprimne, neviem či by som bola iná. Predtým...
Američania su flexibilní. Presťahujú sa z Jersey do Californie v priebehu týždňa ak je tam lepšia pracovná ponuka. Predajú veľký dom za menší okamžite, keď si osamostatňujúce sa deti nájdu vlastné bývanie. Pamätám si slová môjho otca: "Tento dom som staval vlastnými rukami, vidíš ten krivý strop? Pršalo tak sme to robili narýchlo." Nikdy by svoj dom nepredal.

Američania si nedávajú pred domy ploty. A ani za nich. Veď načo aj, tak sa môžu predsa všetky hrať spolu na dvore. Takže ak my máme kĺzačky, vy trampolínu, oni pieskovisko a tamtí hojdačky, deti sa môžu predsa hrať pokope. Aké jednoduché a krásne. Pamätám si keď môjho brata ako malého chlapca priviedla jedna "pani" domov s tým, že sa jej hral pri plote a ona si vyprosuje, aby jej niekto stúpal na pozemok.
Američania však ešte nevedia o tom, že Československo už neexistuje. Česť a sláva výnimkám. Tvrdia, že vedia jazyky, ale nedohovoria sa žiadnym. Len máloktorí prekročili za celý svoj život hranice USA a ak áno, tak boli v Mexiku na dovolenke. Poznám riadnu masu takých, ktorí sa za 30 rokov svojho života pohli z New Yorku akurát tak do vzdialenosti maximálne 3 hodín autom. A to je predsa veľa!

Nevedia šoférovať autá s manuálnym prevodom a bez navigačky. Nechodia nikam peši... Všetko je pre nich veľmi blízko a iba "tuto za rohom" či je to 10, 30 alebo 80 minút autom. Šoférujú všade (začínam byť presvedčená o tom, že títo ľudia zabudli kráčať).

Čo viac? Úprimne sa chcem vyhnúť konštatovaniu, že sme lepší ako oni, alebo naopak. Sú iní a my sme iní tiež. Ja som iná. Či lepšia alebo horšia skutočne neviem. Hľadam sa ďalej, medzi ľudmi "za mlákou," ktorí su iní, lebo ma baví byť inou medzi inými.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie, má už 248 obetí

Zabíjali padajúce budovy, medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?